Tootegrupid

Korduma Kippuvad Küsimused

Kuidas määrata ukse käelisust?
Ukse käelisust saab määrata selle järgi, millises suunas uks avaneb. Käelisust vaadatakse alati ukse avanemise poolelt – ukse hinged jäävad Sinu poole ning avad ukse tõmmates seda enda suunas. Hea ja lihtne viis ukse käelisuse määramiseks on vaadata ust hingede poolt.

 

Mis on A ja B mõõt?
A ja B mõõdud on vajalikud südamiku pikkuse määramiseks. Järgneva joonise abil on need lihtsalt kindlakstehtavad.

 

Mida tähendab "backset"?
Backset on mõõt lukukorpuse esitahvlist kuni südamiku ava keskpunktini või mõõt ukse servast kuni südamiku jaoks süvistatud ava keskpunktini. Backseti on vaja teada selleks, et valida õige sügavusega lukukorpus.

              Lukul                                    Uksel


 

Kui kaua võtab aega võtme valmistamine?
Võtmeid valmistatakse ootetööna ja ühe võtme valmistamine võtab tavaliselt aega maksimaalselt 5 minutit.

 

Kas ühe võtmega saab avada mitut lukku?
Saab küll! Seda nimetatakse lukkude sarjastamiseks.

Mis on lukkude sarjastamine?
Lukkude sarjastamine teeb hoonetes liiklemise lihtsamaks ning sujuvamaks ja  kaasas ei ole vaja tassida rasket võtmekimpu. Piisab kui tellida lukusüsteem, sellega määratakse ära, milliseid uksi võtmed avavad. Lukke on võimalik sarjastada nõnda, et üks võti avab kõik kodu lukud (trepikoja, korteri, keldriboksi ja postkasti ukse). Iga võtmeomanik pääseb aga sisse vaid talle ettenähtud ustest ja samas on võtmehoidja küljes vaid üks võti.
Lukusüsteemid sobivad nii eramajadele kui suurtele korrusmajadele, büroohoonetele ja mujale, kus on rohkelt lukustatavaid uksi.

 

Kas lukku on vaja hooldada?
Lukku ja linki kasutame igapäevaselt ning need vajavad samamoodi hooldust nagu meie auto või kodumasinad. Tihtipeale kui lukk tõrgub töötamast on põhjus just väheses hoolduses, kuna sinna kogunenud tolm ja mustus ei lase sellel enam korralikult toimida. Lukusüdamikku on vaja puhastada ja õlitada vähemalt 1 – 2 korda aastas olenevalt kasutuskohast ja –tingimustest. Soovitav on korteriuste lukke õlitada vähemalt kord aastas. Tiheda kasutusega ukselukud, näiteks korrusmajade välisuksed vajavad õlitamist kolm kuni neli korda aastas.

Hea nipp, kuidas lukku puhastada
Luku puhastamine ja õlitamine on tegelikult lihtne ja vähe aega nõudev protseduur. Kõigepealt tuleks lukusüdamikku pritsida piisaval hulgal puhastusvahendit nii, et see isegi veidi lukust ka välja voolaks. Pärast seda tuleks võti lukusüdamikku torgata ja välja tõmmata. Siin tuleb olla ettevaatlik - võtit ei tohi mitte mingil juhul südamikus keerata, sest see ajaks mustuse südamikus laiali ja südamik võib kinni kiiluda. Võtke võti lihtsal uuesti lukust välja ja puhastage see pehme lapiga kuivaks. Korrake protseduuri seni, kuni mustust võtme külge enam ei jää. Edasi pritsige lukusüdamikku piisaval hulgal lukuõli ja korrake võtmega puhastusliigutust 1-2 korda. Alles seejärel võib võtit südamikus ka keerata nii kui lukku kinni ja lahti keerates. See aitab õlil lukusüdamikus laiali valguda. Kui luku puhastusvahendit pole käepärast, võib puhastamiseks kasutada ka lukuõli. Protseduur jääb samaks.

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

preload images preload images preload images